Amasya’nın Suluova İlçesi’nde kapatılma kararı alınan Yeni Çeltek Maden İşletmesi’nin işçileri, yerin 1200 metre altına inip açlık grevine başladı.

Amasya Suluova da  bulunan Yeniçeltek Maden ocağı özelleştirme kararı ile Soma Holdinge devredilmişti. Bölgede birde Termik Santral kurma ruhsatı alan Soma Holding kısa sürede Yeniçeltek Maden Ocağını kapatma kararı alarak burada bulunan işçileri Soma da çalışmaya zorlamış ve  işçilerin haklarını vermeden işten atmayı planlamıştır.  Soma da ki katliamdan sağ kurtulan işçileri tazminatlarını bile ödemen işten atan Soma Holding daha katliamın hesabını vermeden yeni bir işçi kıyımına daha imza atmaktadır. Suluovada yıllardır çalıştıkları madenden atılmaya çalışılan işçiler buna karşılık direnme ve mücadele etme yolunu seçtiler.

Soma Holdinge ait Gürmin Enerji AŞ’nin aldığı Yeni Çeltek Maden Ocağı’nı kapatma kararı, madende çalışan işçiler tarafından tepkiyle karşılandı. İşçiler, madene inerek açlık grevine başladı. 5 işçi yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle arkadaşları tarafından ocaktan çıkarılıp dışarıda bekleyen sağlık ekiplerine teslim edildi. İlk müdahaleleri ambulansta yapılan işçiler, Suluova Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. İşçilerin, sağlık durumlarının da iyi olduğu belirtildi.

AİLELER DE DIŞARIDA EYLEM YAPTI

Evrensel’in haberine göre, açlık grevi yapan işçilere, aileleri de dışarıda destek verdi. İşçi aileleri, Suluova İlçesi Amasya-Samsun karayolu üzerinde toplanarak eylem yaptı. Jandarma bölgede geniş güvenlik önlemi aldığı bölgede, aileler, atılan sloganlar ve taşınan dövizlerle madenin kapatılmasına tepki gösterdi. Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok ve Suluova Kaymakamı Hayatı Taşdan da bölgeye gelerek ailelerle görüşüp sorunlarını dinledi.

Eylemler bugün de sürdü. Madenciler yeraltında açlık grevine devam ederken aileler ve bölge halkı da Samsun Ankara karayolunu trafiğe kapattı.