Madenlerdeki yetersiz işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri iş kazalarına neden olmaktadır. 2021 yılının ilk ayında da işçiler madenlerde yaralanmış, göçük altında kalmış ve yaşamlarını yitirmişlerdir. Sendikamız Dev. Maden-Sen’in ulusal ve yerel basın ile üyelerimiz tarafından aktarılan bilgilere göre Ocak 2021’de madencilik sektöründe çalışan en az 4 işçi ve 1 maden mühendisi olmak üzere 5 madenci yaşamını yitirmiş, 8 işçi yaralanmıştır.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olması, maden üretim alanlarında ve çevresinde gerekli iş güvenliği önlemlerin alınmaması yüzünden her yıl onlarca madenci hayatını kaybetmektedir. 2021 Ocak ayında yaşanan iş kazalarının temel sebebi yine ihmaldir. Yaşanan iş cinayetlerine bakıldığında ocak içindeki kontrollerin iyi yapılmamasından kaynaklanan göçüklerin oluşması, cevherin çıkarılmasında kullanılan vagon sisteminin kurallara uygun şekilde inşa edilmemesi, tahkimat duvarlarının sağlam yapılmaması ve taşıma sırasında yaşanan kazalardır. İşçilerin ölümüne sebep olan bu kazaların hiçbiri önlenemez değildir. Bu durum işçi arkadaşlarımızın işverenlerin ihmali yüzünden hayatlarını kaybettiklerinin göstergesidir.

Sendikamız olarak madencilik sektörü gibi çok tehlikeli sınıfta olan iş sahalarının denetimlerinin artırılmasını, gerekli hukuki yaptırımların uygulanmasını talep ediyoruz. Her iş kazası cinayettir. Geçimini sağlamak için çalışan işçiler madenlerde ölümle burun buruna çalışmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için madenlerde iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı daha fazla önlem alınmasını talep ediyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz.

İş cinayetlerinde yitirdiğimiz tüm maden işçisi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza şifa dileriz.

04 Ocak 2021: Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde faaliyet gösteren özel bir maden ocağında meydana gelen iş kazasında yaralanan G.P. (32) isimli maden işçisi mesai arkadaşlarının yardımı ile maden ocağından çıkartılarak bölgeye gelen 112 sağlık ekiplerince hastaneye sevk edildi.

09 Ocak 2021: Şırnak Silopi, Görümlü Beldesi Rutke Kurat Tepe mevkiinde bulunan kömür ocağında şev ve basamaklandırma çalışmaları sırasında meydana gelen göçükte Ferhat Oral ile Ahmet Mete yaralı olarak kurtarılırken, göçük altında kalan 22 yaşındaki Mehmet Ali Aşkın’ın cansız bedenine 22 saat sonra ulaşıldı.

11 Ocak 2021: Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağındaki iş kazasında, iki vagon arasına sıkışan işçilerden Ramazan Toprak hayatını kaybetti. Ramazan Toprak Evli ve 3 çocuk babasıydı.

13 Ocak 2021: Elazığ’ınAlacakaya ilçesinde, özel sektöre ait krom ocağından yüklediği krom cevherini işlenmek üzere Kovancılar ilçesindeki tesise bıraktıktan sonra dönüş yolunda Selahattin T.’nin idaresindeki 60 GA 2686 plakalı tır, ilçe kara yolunun Sori maden ocakları mevkisinde şarampole devrildi. Ağır yaralanan sürücü, kaldırıldığı Alacakaya Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

14 Ocak 2021: Hakkâri’nin Üzümcü köyü yakınlarında bulunan özel bir firmaya ait maden sahasında meydana gelen göçükte 2 kişi göçük altında kaldı. Olay yerine sevk edilen arama kurtarma ekiplerince çalışmalar başlatıldı. Arama kurtarma çalışmaları sonucunda 2 işçi yaralı olarak göçük altından çıkartılarak Hakkâri Devlet Hastanesine sevk edildi.  Hastane yetkilileri Yaralı Behçet Kurt’un vücudunda çok sayıda kırık tespit edildiği bilgisini verdi.

16 Ocak 2021: Antalya, Akseki’de iş ve işçi güvenliği olmadığı gerekçesiyle daha önce işi bırakan maden mühendisi Gökhan Yıldırım, mermer ocağında iş kazasında soket fırlaması sonucu yaşamını kaybetti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Talha İşmar’a ait RTN Maden İşletmeciliği, İnşaat, Nakliye, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine ait mermer ocağının faaliyeti 29.07.2020 tarihinde durdurulmuştu. İşveren, mermer ocağında gerekli iş ve işçi güvenliği önlemleri aldığını belirterek Gökhan Yıldırım’ın işe dönmesini istedi. 10 Ocak 2021 tarihinde yeniden işbaşı yapan maden mühendisi Yıldırım 16 Ocak’ta mermer ocağında soket fırlaması sonucu ağır yaralı olarak kaldırıldığı Beyşehir’de hastanesinde kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

22 Ocak 2021: Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında üretim sırasında başına taş düşen maden işçisi Yalçın Üstündaş yaralandı. Ocaktan mesai arkadaşları tarafından çıkarılan Üstündaş, sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından ambulansla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Üstündaş’ın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

25 Ocak 2021: Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik Beldesinde faaliyet gösteren Bektaşlar Madencilikte meydana gelen iş kazasında yaralanan bir işçi hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

29 Ocak 2021: Kayseri Yahyalı İlçesindeki kurşun çinko madeninde saat: 17.00 sularında oluşan göçükte 30 tonluk göçüğün altında kalan işçilerden Veli Yener yaşamını kaybederken, Ali Mehmet Atmaca yaralı kurtarıldı.