2021 Mart ayında madenlerde yaşanan iş kazalarında en az 3 maden işçisi hayatını kaybetmiş, en az 10 maden işçisi ve 1 maden mühendisi yaralanmıştır. 2021 yılının ilk çeyreğini geride bırakmamıza rağmen madenlerde yaşanan iş kazaları gün geçtikçe arkadaşlarımızı birer birer daha bizlerden koparıyor. 2021 yılının ilk çeyreği içerisinde en az 11 maden işçisi ve 1 maden mühendisi hayatını kaybetmiş ayrıca en az 27 maden işçisi ve 1 maden mühendisi yaralanmıştır.

10 Nisan 1983 yılında Kozlu’da 10 maden işçisin hayatını kaybetmesine neden olan grizu patlamasının üzerinden 38 yıl geçmesine rağmen madenlerde yeterli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmamıştır. Sermayedarlar, işçiler için zorunlu ve yaşamsal önemde olan sağlık ve güvenlik önlemlerini kendileri için ‘maliyet’ olarak, kârlarını azaltan bir unsur olarak görüyor, bu yüzden de ‘maliyet’i azaltmak uğruna işçilerin yaşamlarını ve sağlıklarını riske atmaktan kaçınmıyorlar. Patronlar için para, işçinin canından daha değerli. Sahip oldukları anlayışı değiştirene kadar emekçilerin haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımız, her alanda işçi sağlığı ve iş güvenliğinin ilkeleri doğrultusunda işvereni sabırla uyaracağımız ve onlara karşı mücadele edeceğimiz bilinmelidir.

Mart ayı içerisinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG), yaptığı açıklamada 651 maden sahasının ihale edilerek aramalara açılacağı duyuruldu. Hükümet yetkilileri hâlihazırda aktif çalışan maden ocaklarını yeterli düzeyde denetlemeden, maden sahalarının çevre ve ekolojik sistem üzerindeki tahribatını önemsemeyerek, işçilerin her gün yerin altında ve üstünde canlarını kaybetmelerini görmezden gelerek sadece patronların kâr marjlarını arttırmak için çalışmaktan vazgeçmelidir. Hâlihazırda aktif çalışan maden ocaklarının çevreye ve ekolojik sisteme zarar vermeden faaliyet göstermesini, maden ocaklarında çalışan işçiler için İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu’na uygun koşulların yaratılmasını talep ediyoruz.

İş cinayetlerinde yitirdiğimiz tüm maden işçisi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza şifa dileriz.

3 Mart 2021: Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik Beldesi’nin Ayiçi Mahallesi’nde 15 nolu sahada özel bir maden ocağında yapılan üretim sırasında meydana gelen iş kazası sonucunda bir işçi yaralandı.

4 Mart 2021: Çanakkale’nin Yenice ilçesinin Karaaydın Köyü’nde bulunan kurşun madeninde 01.03.2021 tarihinde göçük meydana geldi. Dört gündür kurtarılmayı bekleyen maden işçisinin cansız bedenine ulaşıldı.

6 Mart 2021: Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan ve Eczacıbaşı’na ait Esan şirketi tarafından işletilen maden sahasında Feldspat madeni döküm alanında iş kazası meydana geldi. Kamyon sürücüsü olarak çalışan Ali Çakıcı’nın kullandığı kamyon, kontrolden çıkması sonucu maden sahasında uçuruma yuvarlandı. Kaza sonucunda maden işçisi Ali Çakıcı hayatını kaybetti.

12 Mart 2021: Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 24:00-08:00 vardiyasında üretim esnasında bir maden işçisi vagon çarpması sonucu yaralandı.

18 Mart 2021: Zonguldak’ta Türkiye Taş Kömürü (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında, içerisinde işçi ve mühendislerin olduğu vagon kapıya sıkıştı. Yaşanan kaza sonucunda, maden mühendisi Yeşim Canpolat ve maden işçisi Zekai Ünsal yaralandı.

23 Mart 2021: Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 08:00-16:00 vardiyasında üretim esnasında E.İ. isimli maden işçisi posta çarpması sonucu ayağından yaralandı.

23 Mart 2021: Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 16:00-24:00 vardiyasında yeni kuyuda üretim esnasında bir maden işçisi düşerek yaralandı.

24 Mart 2021: Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Termik Santrali’ne kömür taşımacılığı yapan Ömer Canpas (61) idaresindeki kamyon, Eynez Mahallesi Maden Sahası Yolu’ndaki rampada seyir halindeyken, geriye doğru hareket edip şarampole devrildi. Geçirdiği kaza sonucu maden işçisi hayatını kaybetti.

25 Mart 2021: Denizli’nin Beyağaç ilçesi Eşenler Mahallesinde krom madeni ocağında sabah saatlerinde çalışma yapıldığı sırada göçük oluştu. Göçük altında kalan 39 yaşındaki Ramazan Karauzun arkadaşları tarafından yaralı olarak kurtarıldı.

26 Mart 2021: Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 24:00-08:00 vardiyasında üretim esnasında ayağına taş düşen maden işçisi F.A. yaralandı.

26 Mart 2021: Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında 16.00-24.00 vardiyasında üretim esnasında bir maden işçisi yaralandı.

27 Mart 2021: Zonguldak’ta Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde bulunan özel bir şirkete ait maden ocağında öğle saatlerinde iş kazası meydana geldi. Maden ocağı içerisinde üretilen kömürün nakliyesi sırasında işçilerden Şendoğan Gegekcik, vagonların arasına sıkışarak ağır yaralandı.

31 Mart 2021: Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 16:00-24:00 vardiyasında üretim esnasında maden işçisi düşerek yaralandı.