Konfederasyonumuz DİSK’in Araştırma Dairesi DİSK-AR dün yayımladığı İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’nda, geniş tanımlı işsizliğin son bir ayda 781 bin kişi artarak işsiz sayısının 8.5 milyona yükseldiğini açıkladı.

Yayımlanan raporun öne çıkan başlıkları ve özet bulguları şöyledir:

Geniş Tanımlı İşsiz Sayısı Bir Ayda 781 Bin Kişi Arttı!

  • Geniş tanımlı işsiz sayısı 8,5 milyona yükseldi
  • İŞKUR’a göre işsiz sayısı son bir yılda 542 bin artarken TÜİK’e göre 307 bin azaldı
  • Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 22,5
  • Geniş ve dar tanımlı işsizlik arasındaki puan farkı 12,4’e yükseldi
  • Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 29,9

TÜİK’in Temmuz 2022 Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçları 12 Eylül 2022’de yayımlandı. Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 10,1, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 22,5 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK’e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) 2022 Temmuz ayında bir önceki aya göre 113 bin kişi azalarak 3 milyon 445 bin kişi oldu. DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden yararlanarak yapılan hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Temmuz 2022’de 8 milyon 415 bin kişi olarak gerçekleşti.

İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayıları kayıtlara, TÜİK’in işsizlik verileri ise ankete dayalı olarak hesaplanmaktadır. İki kurumun metodolojileri farklı da olsa İŞKUR tarafından aylık istatistik bültenlerinde açıklanan kayıtlı işsiz sayıları işsizliği anlamamız açısından önemli göstergedir. Olağan seyirde İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayılarının TÜİK’in işsiz sayılarına yansıması beklenir. Ancak uzun bir süredir iki kurumun işsiz sayıları arasındaki farklar birbirinden zıt bir eğilim izlemektedir.

İŞKUR’un Temmuz 2021 ile Temmuz 2022 arasında son 1 yıllık dönemde kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 995 binden 3 milyon 538 bine yükseldi, kayıtlı işsiz sayısında yaklaşık yüzde 18,1’lik bir artış gerçekleşti. TÜİK’e göre ise son 1 yılda dar tanımlı işsiz sayısı 307 bin kişi azaldı. Son 1 yılda 542 bin kişi işsiz olduğu için İŞKUR’a başvurdu. Bu başvuruların 301 bini kadın, 241 bini ise erkek işsizlerden oluştu. Son 1 yılda İŞKUR’a kayıtlı kadın işsizlerin sayısı 301 bin iken TÜİK’e göre ise son 1 yılda kadın işsizliği 40 bin, erkek işsizliği ise 267 bin azaldı. Cinsiyete göre TÜİK ile İŞKUR arasındaki uçurumun artmaya devam ettiği görülmektedir. Bu sebeple İŞKUR ile TÜİK arasındaki sayılardaki bu uyumsuzluğun sorunlu olduğunu düşünüyoruz.

Rapordan diğer özet bulgular ise şöyle:

  • TÜİK’in işsiz sayısı İŞKUR’un altında!
  • Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 30!
  • Geniş tanımlı kadın işsizliği işsizlik türleri arasında en yüksek kategori genç kadınlarda gerçekleşti!
  • Geniş tanımlı ve dar tanımlı işsizlik arasındaki fark açılmaya devam ediyor!

İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’nun tamamı için linki tıklayınız