Konfederasyonumuz DİSK Yönetim Kurulu hepimizi derinden yaralayan deprem ve depremde yaşamını yitiren ve yaralanan yurttaşlarımızla ilgili, depremzedelerle dayanışmayı da içeren bir açıklama yayımladı.

DİSK Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:

Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Diyarbakır, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Osmaniye ve Kilis başta olmak üzere çok sayıda ilimizde yıkıma yol açan, ilk belirlemelere göre 2812 binanın yıkıldığı büyük depremde çok sayıda insanımızı yitirmenin derin üzüntüsünü yaşıyor, yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Gün dayanışmayı büyütme günüdür.

Gün işçi sınıfının dayanışma bilincini ve birikimini yaralarımızı sarmak için seferber etme günüdür.

Deprem bölgesindeki Bölge ve İl temsilcilerimizle yapılan görüşmelerin ardından 6 Şubat 2023 tarihinde toplanan DİSK Yönetim Kurulu aşağıdaki kararları almıştır:

1. Dayanışma faaliyetlerini örgütlemek üzere DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan başkanlığında kriz masası oluşturulmuştur.
2. Ağır kış koşullarında deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan acil malzemeleri yetkili kamu kuruluşlarına iletmek üzere işyerlerinden başlayarak bir dayanışma seferberliği ilan edilmiştir.
3. Uluslararası dayanışmayı büyütmek için uluslararası sendikalarla irtibat kurulmaktadır.
4. Kan bağışı için tüm DİSK üyeleri seferber edilmiştir.
5. DİSK Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu’ndan oluşan heyet deprem bölgesine hareket edecektir.