Soma’da 301 madencinin toprağa verildiği günlerde, madencilere ve halka verilen sözlerin yerine getirilmesi konusunda nasıl ipe un gibi serildiğine tanık olduğumuz günlerden geçiyoruz.

Sözlerin özü kaybedilerek nasıl torbaya doldurulduğu, torbanın aylardır nasıl unutturulmaya çalışıldığı yine herkesin malumudur.

Soma’da maden işçileri 22 Ağustos’ta gerçekleştirdiği eylemde; “YASA MECLİSTE, HAK DEĞİRMENDE, VEKİL İZİNDE, MADENCİ EYLEMDE.!” sloganıyla  birkez daha verilen sözleri hatırlattı ve takipçisi olduğunu vurguladı.

Seçim gündeminin de geride kaldığı günümüzde, maden işçileri artık sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı, insanca yaşamaya yetecek ücret, kuralsız-kölece çalışmanın bir sonuç olarak yansıdığı taşeron sisteminin yasal düzenlemelerle ortadan kalkmasını bekliyor.

301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından sürgit devam eden iş cinayetlerinde bu güne kadar 21 maden işçisi daha yaşamını yitirdi. Her ölümün ardından pek çok şey söylendi, sonra, “iş kazası” denildi ve unutturuldu. Her söylenen ve tutulmayan sözlerden sonra ölüm maden ocaklarından eksik olmadı. 3 Eylül’de Soma’da Metin Korkmaz toprağa verilirken, 4 Eylül’de onu Şırnak’ta Sabri Mağrur ve Elazığ’da Ağa Aydemir kardeşlerimiz izledi…

Sendikamıza ulaşan bilgilere göre Ağustos ayı içinde 8 iş kazası oldu ve bu kazalarda 4 madenci daha yaşamını yitirdi.  

Madencilik sektöründe Ağustos ayı içinde iş cinayetlerine dönüşen “iş kazaları” ve sonuçları; 

AĞUSTOS 2014 İŞ KAZALARI: 

4 AĞUSTOS 2014 – İzmir’in Bergama Aşağı Cuma Mahallesi’nde, özel sektöre ait taş ocağında yükleme sırasında iş makinesinin yükleme haznesinin hidrolik hortumunun kopması sonucu, taşların altında kalan kamyon şoförü Erhan Bozkır (22) yaşamını yitirdi. 

4 AĞUSTOS 2014 – ZonguldakKırat Mahallesi Kocaosman mevkisinde ruhsatsız işletilen taşkömürü ocağında meydana gelen göçükte, Erdal Kaşıkçıoğlu (26) yaralı olarak kurtarıldı. 

12 AĞUSTOS 2014 – Zonguldak merkeze bağlı Dilaver Mahallesi’nde Erci Madencilik Şirketi’ne ait kömür ait taşkömürü ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan; Yüksel Günbel, Ayhan Günbel, Cüneyt Karaünlü, Muhammet Kilitci, Mustafa Pazarbaşı, Murtaza Pazarcık, Taner Tutal, Müslüm Bayraklı ve Ferhat Mankır (9 işçi) 12 saat sonra yaralı olarak kurtarıldılar. 

17 AĞUSTOS 2014 – Zonguldak’ta kaçak kömür ocağında meydana gelen göçükte 1 işçi yaralandı. 

18 AĞUSTOS 2014 – Soma’da İmbat Madencilik şirketinin dekapaj işlerini yapan taşeron şirketinde dün gece meydana gelen kazada hafriyat işlerinde çalışan taşeron işçisi İbrahim Yuba yaşamını yitirdi.

22 AĞUSTOS 2014 – Kütahya’nın Emet İlçesi’nde Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Emet Bor İşletme Müdürlüğüne ait açık ocakta çalışan işçilerden adı belirlenemeyen 26 yaşındaki bir işçi geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

26 AĞUSTOS 2014 – Manisa Soma’da İmbat Madencilikte çalışan Şakir Koç (29) geçirdiği kaza sonucu ayağından yaralandı. 

27 AĞUSTOS 2014 – Bartın’a bağlı Amasra İlçesi’nde Hattat Enerji ve Maden A.Ş.Amasra Kömür İşletmeleri maden ocağında meydana gelen göçükte Muammer Çetin (29) kurtarılamadı.

Ağustos Ayı içinde gerçekleşen toplam “Kaza” sayısı: 8, Ölü sayısı: 4, Yaralı sayısı: 12. 

Verilen sözlerin tutulması için mücadelemizdeki ısrarımız bundan sonrada kesintisiz bir şekilde sürecek, ilgili ve yetkililerin bunu unutmasına imkan verilmeyecektir. İş cinayetlerinde yaşamını yitiren arkadaşlarımızı birkez daha saygıyla anıyor, aileleri ve arkadaşlarının acılarını paylaşıyor, tedavileri sürenlere acil şifalar diliyoruz. 6 Eylül 2014

Dev. Maden – Sen Yönetim Kurulu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir